لوازم آرایشی

در این مطلب با نحوه ضد عفونی کردن لوازم آرایشی و چگونگی استریل کردن آن ها آشنا خواهید شد .

لوازم آرایش از نظر ضد عفونی کردن به دو دسته تقسیم بندی می شوند : گروه اول دسته ای هستند که به محض آلوده شدن باید کلا دور ریخته شوند زیرا هرگز قابل ضد عفونی نیستند بنابراین باید بسیار مراقب این گونه وسایل باشید گروه دوم نیز دسته ای هستند که می توانید آن ها را ضد عفونی کرده و دوباره از آن ها استفاده نمایید .

لوازمی که شامل گروه اول می شوند مثل :

محصولات مایع از قبیل : برق لب ها، کرم پودرهای مایع بدون پمپ ، ریمل ، خط چشم های مایع ، کانسیلرهای مایع

در محصولات کرمی کرم پودرهای کرمی ، سایه های کرمی ، کانسیلرهای کرمی ، برق لب های تیوپی ، خط چشم های ژلی

لوازم آرایشی که در گروه دوم قرار دارند شامل :

انواع مدادها شامل مداد لب ، خط چشم ، مداد چشم ، رژلب ها ، سایه ، رژگونه ، پنکیک و …

اکنون با نحوه ضد عفونی کردن آن ها آشنا خواهید شد .

نحوه ضد عفونی کردن کرم پودرهای مایع

کرم پودرهای مایع به راحتی در معرض آلودگی قرار می گیرند ضد عفونی کردن آن ها بسیار راحت می باشد توسط یک اسفنج می توانید آن ها را لمس کنید به این ترتیب میکروب ها وارد شیشه کرم پودر می گردند این گونه است که دیگر نمی توان برای این نوع لوازم آرایش کاری را انجام داد اگر می خواهید از ورود آلودگی به آن ها جلوگیری کنید در هنگام استفاده از پمپ های مخصوص آن ها استفاده نمایید این پمپ های قیمت چندانی هم ندارند . اگر حاضر نیستید که این گونه پمپ ها را خریداری کنید در هنگام استفاده مقداری از کرم را در یک ظرف ریخته و از آن استفاده نمایید .

لوازمی هم چون خط چشم که دارای برس هستند .

این گونه لوازم آرایش به راحتی تمیز می شوند شما باید نوک آن ها را توسط یک دستمال کاغذی که آغشته به الکل می باشد تمیز کنید .

نحوه ضد عفونی کردن انواع ریمل ها ، خط چشم های مایع ، برق لب ها ، کانسیلرهای مایع و …

لوازم آرایشی که از خودشان برس دارند این گونه لوازم آرایش در صورتی که دچار آلودگی بشوند نمی توان آن ها را ضد عفونی کرد بنابراین تنها راه این است که باید پیشگیری کنید . اگر تنها خودتان از این گونه وسایل استفاده می کنید که مشکل خاصی رخ نمی دهد در مورد ریمل ها دقت داشته باشید که هر 3-6 ماه باید ریمل تان را به طور کامل تعویض نمایید . اگر چندین نفر از یک ریمل استفاده می کنند می توانید از برس های یک بار مصرف استفاده نمایید .

چگونگی ضد عفونی کردن کرم پودرهای کرمی ، سایه های کرمی ، کانسیلرهای کرمی و خط چشم های ژلی

این گونه لوازم آرایشی نیز در صورتی که به درستی از آن ها نگه داری نشود به سرعت آلوده می گردند و باید دیگر قیدشان را بزنید زیرا میکروب ها به راحتی وارد آن ها می شوند و دیگر نمی توان برای آن ها کاری را انجام داد اگر از آن ها به خوبی نگه داری نمایید تنها با یک دستمال تمیز می توانید سطوح آن ها را پاک کنید و توسط یک کاردک مقدار مورد نیازتان را از آن ها بردارید با این کار سطح آن ها صاف و تمیز باقی می ماند . واگر آلودگی وجود داشت داخل آن ها نمی شود و در سطح باقی می ماند و به راحتی می توانید آن ها را تمیز کنید .

نحوه تمیز کردن برق لب های تیوپی

بعضی ها اعتقاد دارند که برق لب ها اصلا آلوده نمی شوند و در صورت تمیز کردن سطح پلاستیکی مشکل آن ها کاملا حل خواهد شد برای این گونه لوازم هم می توانید ( به خصوص در آرایشگاه ها ) از قلم های یک بار مصرف استفاده نمایید .

چگونه رژلب ها را ضد عفونی کنیم ؟

بسیار ساده می توان انواع رژلب ها را ضد عفونی کرد . به این صورت که در یک لیوان تمیز مقداری الکل می ریزیم و قسمت سر رژلب را داخل الکل می کنیم ، به مدت چند ثانیه نگه می داریم و بعد از خارج نمودن توسط یک دستمال کاغذی تمیز آن را خشک می کنیم این کار را باید به آهستگی انجام دهیم البته می توانید رژ را به صورت افقی بگذارید تا خودش خشک شود . هرگز آن را به صورت عمودی نگه ندارید زیرا الکل به داخل آن نفوذ می کند و باعث خشک شدن رژ لب می گردد . قسمت درب آن را نیز می توانید با الکل تمیز نمایید .

چگونه مدادهای آرایشی را استریل کنیم ؟

مدادها را نیز توسط الکل می توان استریل کرد به این صورت که مداد را داخل الکل فرو کنید به مدت چند ثانیه آن را داخل الکل نگه دارید مدادتراش را نیز می توانید با برسی که به الکل آغشته شده است تمیز کنید مداد را دوباره تراش کرده و در الکل فرو ببرید سپس توسط یک دستمال آن را کاملا خشک نمایید . دقت داشته باشید که مداد به صورت کامل خشک شده باشد مخصوصا اگر مداد مداد چشم می باشد . اکنون می توانید با خیال راحت از این مدادها استفاده نمایید . قسمت درب آن ها را نیز می توانید توسط الکل تمیز کنید .

نحوه ضد عفونی کردن محصولات پودری مانند انواع سایه ها ، پنکیک ها و رژگونه

این گونه محصولات فضایی برای رشد انواع باکتری ها را ندارند زیرا باکتری ها در محیط های مرطوب به راحتی رشد می کنند . برای مثال در کرم ها و محصولات مایع . تمیز کردن آن ها هم به این صورت است که فقط کافی است لایه رویی با دستمال تمیز گردد . در بعضی مواقع بر روی این گونه محصولات یک حالت سفت شده ایجاد می گردد ؛ علت آن نیز بودن روغن زیاد در پوست یا کرمی می باشد که قبل از این که از پنکیک استفاده نماید استفاده شده است روغن توسط اسفنج از روی صورت به پنکیک ها انتقال می یابد عده ای از افراد طلقی را که بین اسفنج و پودر است را در همان بار اول دور می اندازند این طلق علت دارد که داخل آن گذاشته شده است چرا که نقش جلوگیری کننده دارد و مانع از انتقال آلودگی از اسفنج به داخل پودر می گردد . در بعضی از پنکیک ها اسفنج آن ها جای به خصوصی دارد متأسفانه افراد به خودشان زحمت نمی دهند که اسفنج را در جای خودش قرار دهند و در نتیجه باعث ایجاد آلودگی می گردند قسمت آلوده شده باید کاملا تراشیده شود .

نحوه ضد عفونی کردن محصولات پودری غیر فشرده

همان طوری که در مطالب بالا متوجه شدید محصولات پودری جایگاه خوبی برای رشد میکروب ها نمی باشند اگر می خواهید که این گونه محصولات همیشه تمیز باشند بهتر است آن مقداری را که نیاز دارید داخل یک دستمال و یا یک ظرف تمیزی بریزید و سپس از آن ها استفاده نمایید .

چه نکاتی بهداشتی – آرایشی باید حتما رعایت شوند ؟

اگر لوازم آرایشی تمیز نگه داشته نشوند به سلامتی فرد خساراتی را وارد می کنند که گاها این گونه خسارات جبران ناپذیر می باشند . بنابراین باید نکات بهداشتی و آرایشی کاملا رعایت گردند تا علاوه بر زیبا کردن به سلامتی تان خسارات وارد نگردد .

دقت داشته باشید که لوازم آرایشی از جمله لوازمی هستند که مانند حوله و مسواک کاملا شخصی می باشند بنابراین لوازم آرایشی تان را به کسی ندهید حتی به نزدیک ترین افراد خانواده تان زیرا این کار برای هر دوی شما خطرناک می باشد و سلامتی تان را به خطر می اندازد . علت آن هم این است که هر شخصی بر روی پوست خود میکروب هایی را دارد که این میکروب ها از هر شخص به شخص دیگر متفاوت می باشد هنگامی که لوازم آرایشی تان را به کسی می دهید با این کار باکتری های بدن او را انتقال می دهید . بنابراین در این مورد بسیار دقت کنید .

بدتر از این مورد استفاده از تسترهای مغازه های لوازم آرایشی می باشد که اصلا نمی دانیم قبل از ما چندین نفر از آن استفاده کرده اند و چه بیماری هایی را داشته اند .

سعی کنید که لوازم آرایشی تان را تمیز نگه داری کنید . بعد از اتمام کار درب آن ها را ببندید . قلم مو و اسفنج هایی که نیاز به شست و شو دارند را نیز حتما بشویید

قبل از استفاده از لوازم آرایشی حتما آن ها را تست کنید تا نسبت به مواد آن حساسیت نداشته باشید .

هر 6 ماه ریمل های تان را تعویض کنید . دلیل آن این است که چشم ها یکی از قسمت هایی هستند که دارای باکتری می باشند وقتی از ریملی استفاده می کنیم این باکتری ها از چشم به برس ریمل انتقال داده می شوند هر باری که برس را داخل ریمل می کنیم باکتری ها به داخل ریمل می روند و در آن جا که تاریک است به راحتی رشد می کنند و به مرور تعداد آن ها بیش تر و بیش تر می گردد اکنون خودتان تصمیم بگیرید که از یک ریمل چه مدت می توان استفاده کرد ؟

منبع