energy

زمانی صرفه جویی در مصرف انرژی متهم به این بود که دوز و کلک بی مورد دوست داران محیط زیست بوده است اما امروزه یکی از اهداف اصلی انسان ها در هر کجای دنیا به حساب می آید . امروزه دانش چگونگی صرفه جویی در مصرف انرژی در جهانی که هزینه های انرژی روز به روز بالاتر می روند علاوه بر صرفه جویی چشمگیری در هزینه ها می تواند زندگی را برای افراد ساده تر و بهتر کند .

پنجره ها

آیا می دانستید که بیش ترین انرژی داخل خانه ها از طریق پنجره ها به هدر می رود ؛ دلیل آن هم این است که پنجره هایی که تنها یک شیشه در آن ها به کار رفته است در نگه داشتن دمای بیرون از دمای درون خانه بسیار بد عمل می کنند و اکثر این نوع پنجره ها درزهایی دارند که هوای داخل را به خانه می آورند .

اگر می خواهید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید بهتر است که پنجره های قدیمی تان را با پنجره های دو جداره جایگزین نمایید با این کار می توانید به طور چشم گیری قبوض انرژی را کاهش دهید . از طرفی شما می توانید پنجره های قدیمی تان را تعمیر کرده و از هدر رفتن انرژی کم کنید . همین طور می توانید زمانی از ساعات روز که هوا به شدت گرم است از پرده های ضخیم تری استفاده کنید با این کار مقدار گرمایی که از پنجره به داخل خانه نفوذ می کند کاهش می یابد . با قرار دادن پنجره های توری به صورت حرفه ای می توانید هوا را در اتاق های گرم خانه تان به طور مؤثری به جریان بیندازید این کار نیاز شما به تهویه مطبوع را نیز کم می کند .

آشپزخانه

بیش ترین مصرف انرژی در آشپرخانه ها وجود دارد و مورد استفاده قرار می گیرد . اما با مدیریت خوب می توانید در همین آشپزخانه بیش ترین صرفه جویی در مورد مصرف انرژی را داشته باشید .

قبل از هر چیزی موارد استفاده از انرژی و عادات خودتان را در آشپزخانه مورد ارزیابی قرار دهید :

آیا اکثر موارد وسایل آشپزخانه تان را روشن و در حال کار می گذارید .

آیا وسایل برقی بزرگ آشپزخانه تان مانند ماشین لباسشویی ، یخچال ، ماشین ظرف شویی و … از نوع کم مصرف هستند یا خیر ؟

وسایل برقی که از آن ها کم تر استفاده می کنید همیشه در پریز برق هستند ؟ و …

پیشنهاد ما به شما این است :

تابه و قابلمه های تان را بر روی اجاق گاز روشن رها نکنید .

اگر وسایل برقی بزرگ آشپزخانه تان از نوع پرمصرف است آن ها را تعویض کرده و از نوع کم مصرف خریداری کنید .

فر را زمانی که به آن نیاز دارید از قبل روشن کنید و گرم کنید .

زمانی از ماشین ظرف شویی و ماشین لباسشویی تان استفاده کنید که پر از ظرف و لباس باشند .

به جای این که ظرف و لباس های تان را با دست بشویید از ماشین ظرف شویی و لباسشویی استفاده کنید . شاید باورتان نشود اما این دستگاه ها به طرز باور نکردنی مصرف آب شان کم تر می باشد در صورتی که این دستگاه ها را ندارید سعی کنید که ظرف های تان را با مایع ظرف شویی غلیظ و آب ولرم شست و شو دهید . شستن ظرف ها با آب بسیار داغ هم برای پوست تان مضر است و هم نیاز به انرژی زیادی برای گرم کردن آب دارد .

زمانی که در حال کف زدن به ظروف هستید شیر آب را ببندید .

اگر وسایل برقی دارید که کم تر از آن ها استفاده می کنید از پریز برق بکشید . مانند چای ساز برقی و توستر . تنظیم دمای یخچال و فریزتان را بر روی متوسط قرار دهید با انجام این کار هدر رفتن انرژی تان را به طور چشم گیری می توانید کاهش دهید .

اگر لباس های تان زیاد کثیف نیستند آن ها را با آب سرد بشویید .

زمانی که می خواهید لباس های تان را با ماشین لباسشویی خشک کنید از گزینه خشک کن پایین تری استفاده کنید و یا اگر برای تان امکان دارید آن ها را در فضای باز خشک کنید .

حمام

برای آرامش در شب و یا سبکی در صبح می توانید از دوش آب داغ استفاده کنید اما آب گرم نیاز به مقدار زیادی انرژی دارد اگر هر چند روز دوش آب داغ می گیرید موردی ندارد اما اگر می خواهید هر روز دوش بگیرید سعی کنید کمی آب را خنک تر کنید .

درصورتی که نمی توانید کل سیستم حمام تان را تغییر دهید به جای آن می توانید از سردوشی ها ، شیرآلات و توالت کارآمدتر استفاده کنید . با این کار در مقدار زیادی انرژی صرفه جویی کرده اید .

بعد از استفاده از سشوار آن را از پریز بکشید و به جای این که از هواکش برقی برای تهویه هوای حمام استفاده کنید درب یا پنجره را باز بگذارید .

زمانی که دندان های تان را مسواک می زنید شیر آب را ببندید .

توصیه می شود که بعد از خارج شدن از اتاق ها چراغ های تان را خاموش کنید . از لامپ های کم مصرف استفاده کنید .

مجراهای هواکش ها و فیلترهای هوا را تمیز نگه دارید .

وسایل الکترونیکی خودتان را تا جایی که امکان دارد از پریز بکشید . چیزهایی مانند لپ تاب ، تلفن همراه و … اگر نیازی به روشن شدن چراغ ندارید آن را خاموش کنید .

سعی کنید به جای لامپ های حرارتی از لامپ های LED استفاده کنید با این کار به جز صرفه جویی در مصرف انرژی هزینه های شما نیز کاهش خواهد یافت .

منبع