a blood pressure

امروزه به دلیل ماشینی شدن زندگی ها روز به روز به آمار مبتلایانی که به بیماری فشار خون مبتلا می شوند اضافه می شود . و سن بروز آن به زیر سی سال هم رسیده است . فشار خون بالا را قاتل خاموش نیز می نامند زیرا به تدریج به ارگان های بدن آسیب می زند و نهایتاً آن ها را از کار می اندازد . این بیماری نه تنها باعث می شود که رگ های قلب و مغز گرفته شوند بلکه عروق آلت تناسلی را نیز تنگ می کند . بنابراین فردی که مبتلا به این بیماری است نمی تواند یک رابطه زناشویی سالمی را تجربه کند .

این بیماری می تواند یک تهدید برای زندگی زناشویی به حساب بیاید و هم چنین خوردن بعضی از داروهای فشار خون توانایی جنسی را کم می کند .

فشار خون نرمال باید بین 12-14 باشد در صورتی که این فشار بالای 14 باشد فرد مبتلا به بیماری فشار خون بالا می باشد از علائم این بیماری می توان به سردرد و سرگیجه اشاره کرد در اغلب موارد این بیماری هیچ گونه علامتی ندارد و بسیاری از افراد حتی این علائم را هم ندارند و بدن شان به فشار خون بالا عادت می کند و این بیماری ارگان های بدن شان را از کار می اندازد برای همین توصیه می شود که افراد هر چند وقت یک بار فشار خون شان را اندازه گیری کنند و منتظر بروز علائم نباشند .

فشار خون پایین بر روی روابط زناشویی تأثیری نمی گذارد اما فشار خون بالا باعث تنگ شدن رگ های قلب می شود و از طرفی عروق آلت تناسلی را نیز تنگ می کند و باعث به وجود آمدن اختلال نعوظ و خشکی واژن می گردد . البته این مسئله در افراد متفاوت می باشد بعضی از افراد خیلی سریع و بعضی دیگر چند سال بعد دچار این نوع اختلالات می شوند .

برقراری رابطه جنسی برای افرادی که مبتلا به فشار خون هستند نمی تواند خطرناک باشد مگر این که فشار تحت کنترل نباشد و بسیار بالا برود اما افرادی که فشار خون شان را کنترل می کنند می توانند رابطه جنسی داشته باشند و هیچ مشکلی نیست .

بعضی از داروها مانند بتابلو کرها و داروهای ادرار آور می توانند بر روی رابطه جنسی تأثیر بگذارند . این نوع داروها سیستم عصبی سمپاتیک را مختل می کنند . بنابراین در صورتی از این نوع داروها استفاده کنید که واقعا به آن ها نیاز داشته باشید برای مثال افرادی که علاوه بر بیماری فشار خون مبتلا به بیماری قلبی هم می باشند مجبور هستند که از این داروها استفاده کنند . اگر افراد با مصرف این نوع داروها دچار مشکلات جنسی شدند می توانند تحت نظر پزشک از داروهای تقویت کننده قوای جنسی نیز استفاده نمایند . اما در صورتی که تنها شخص مبتلا به بیماری فشار خون بالا است نیازی به استفاده از این نوع قرص ها نیست .

هم چنین بیماری های قلبی هم می توانند بر روی توانایی جنسی شخص تأثیر گذار باشند .

منبع