LD

اکثر قرص ها و داروهایی که استفاده می شوند دارای عوارض می باشند که عوارض آن ها در بعضی از افراد با شدت کم تری نمایان می شود اما در عده ای دیگر شدیدتر می باشد . قرص LD از آن قرص هایی می باشد که خانم ها با توجه به عوارض آن مجبورند که از آن استفاده کنند . عده ای نیز به خاطر عدم آگاهی از عوارض بسیار خطرناک آن به صورت خودسرانه از این قرص آن هم به مدت طولانی استفاده می کنند .

قرص های ضد بارداری LD دو جزء اصلی به نام استروژن و پروژسترون دارند که هر کدام از این هورمون ها عوارضی بر روی بدن به جای می گذارند .

از عوارض این قرص ها می توان به حالت تهوع ، افزایش وزن ، استفراغ اشاره نمود به دلیل احتباس آب در بافت های بدن شخص دچار افزایش وزن می گردد این ها از عوارض هورمون استروژن در داخل این قرص ها می باشد . مصرف این قرص بر روی سیستم انعقاد خون اثر می گذارد و باعث افزایش فاکتورهای انعقادی می گردد برای همین است که احتمال بروز سکته های مغزی در افرادی که از این نوع قرص ها استفاده می کنند بسیار بالا می رود .

زمانی شخص دچار سکته مغزی می گردد که پس از مصرف این قرص ها آب زیادی ننوشیده باشد . برای مثال افرادی که در ماه مبارک رمضان نمی توانند آب و مایعات فراوانی را بنوشند این خطر در آن ها بیش تر می گردد .

هورمون استروژن بر روی سیستم عصبی فرد تأثیر فراوانی می گذارد بنابراین احتمال وقوع سردرد در فرد بیش تر می گردد از طرفی تعداد حملات میگرن در شخص نیز افزایش می یابد . از طرفی مصرف این قرص ها باعث بروز سردردهای تنشی می گردد . از دیگر عوارض این قرص ها افزایش فشار خون می باشد که باعث شروع پرفشاری خون نیز می گردد و افرادی که سابقه فشار خون دارند باعث افزایش آن ها می گردد . اگر فشار خون فردی بالای 140 میلی لیتر جیوه است توصیه می شود که از مصرف این قرص ها خودداری کند .

قرص های LD به دلیل وجود استروژن بروز عفونت های واژینال را افزایش می دهند که به دنبال آن در دوره های خونریزی قاعدگی اختلال ایجاد می شود . از عوارض دیگر مصرف این نوع قرص ها می توان به خطر ابتلا به سرطان سینه و رحم اشاره کرد . هم چنین مصرف این قرص ها باعث می گردد که سینه بزرگ شود . در مواردی هم مصرف این قرص ها باعث بروز یرقان و مشکلات کبدی می گردد . هم چنین امکان دارد که تیره شدن رنگ پوست افراد به خاطر مصرف این گونه قرص ها رخ دهد .

پروژسترون داخل قرص های LD موجب افزایش LDL خون ، یبوست، ریفلاکس معده ، ترشح شیر از سینه ها ، افزایش دمای بدن و … می گردد .

قرص های ال دی فعل و انفعالاتی را داخل کبد به وجود می آورند که در اصطلاح پزشکی به آن متابولیزه می گویند همین مسئله باعث می گردد که داروهای انعقادی سریع تر دفع گردند و تأثیرشان بر روی بدن بیمار نیز کم تر می گردد .

توصیه می شود که خانم ها قبل از مصرف قرص های ضد بارداری حتما با پزشک شان مشورت داشته باشند . زمانی شخص دچار عوارض مصرف این قرص ها خواهد شد که بدون مشورت پزشک و به صورت خودسرانه و طولانی از این قرص ها استفاده کند .

کاربرد قرص های LD  در پیشگیری از بارداری می باشد که خانم ها از سنین باروری تا یائسگی از این قرص ها استفاده می کنند . افرادی که فشار خون بالا، چربی خون بالا و مبتلا به بیماری های قلبی هستند نباید از این قرص ها استفاده کنند .

قرص های LD در بسته های 21 عددی می باشند . و در اوایل دوره قاعدگی باید مصرف شود و پس از اتمام هفته یک هفته به خود باید استراحت بدهد .

عوارض مصرف این قرص ها بعد از یک دوره مصرف از بین می رود . شخص با مصرف بسته اول دچار عوارضی مثل کم شدن خون ریزی عادت ماهیانه ، لکه بینی ، استفراغ ، تهوع و … می گردد .

منبع