of water

اگر به اندازه ی کافی بدن آب نداشته باشد شخص عصبانی و بد اخلاق می شود البته به جز این موارد دچار عوارض دیگری نیز خواهد شد . کمبود آب در بدن می تواند باعث احساس خستگی ، افسردگی ، کاهش اشتها ، کاهش ظرفیت کارایی و فعالیت بدن ، افزایش غلظت خون گردد .

بعضی از علائم نشان دهنده این هستند که بدن با کمبود آب مواجه شده است این علائم عبارتند از :

خشک شدن دهان می تواند یکی از این علائم باشد .

هر زمانی که شما حس کردید چسبندگی در دهان تان به وجود آمده است نشان دهنده این است که بدن تان به مایعات نیاز دارد . شما با نوشیدن نوشیدنی های شیرین موقتاً این مشکل را برطرف کرده اید و مشکل بزرگ تری را به وجود آورده اید . نوشیدن آب باعث می گردد ترشحات دهانی روان شده و به وجود آورنده رطوبت دهان با ترشحات بزاق برای مدت طولانی می باشد .

اگر احساس تشنگی تان خیلی زیاد است .

در مطلب قبلی خشک بودن دهان را مورد بررسی قرار دادیم اما تشنگی فراتر از خشکی دهان می باشد . زمان که احساس تشنگی تان بیش از حد باشد یعنی بدن تان با کمبود آب مواجه شده است بنابراین به صدای بدن تان گوش فرا دهید و قبل از این که تشنه شوید آب مورد نیاز بدن تان را تأمین کنید .

خشک شدن پوست هم می تواند از علائم کمبود آب در بدن باشد .

بزرگ ترین ارگان بدن پوست است . و نیازمند آب می باشد . اولین علامت های بی آبی در بدن همین خشک شدن پوست است که می تواند مشکلات بزرگ تری را نیز به وجود بیاورد . شخصی که با کمبود آب در بدنش مواجه است کم تر عرق می کند و با کم شدن عرق نمی تواند آلودگی ها را از بدنش دور کند . در صورتی که می خواهید مواد زائد را از بدن تان دفع کنید اولین کار این است که به اندازه کافی آب بنوشید .

زمانی که بدن تان با کمبود آب مواجه می گردد چشم های تان خشک و قرمز رنگ می شود .

آب تأثیر بسیار زیادی بر روی دهان و گلو می گذارد . کم آبی باعث می گردد که چشمان تان قرمز شوند و هم چنین خشک و متورم گردند . زیرا کمبود آب بدن مجرای اشک را نیز خشک می کند . در حقیقت به وجود آمدن این شرایط می تواند به چشمان شما آسیب وارد کند به خصوص اگر در طول روز چشم های تان را نیز لمس کنید .

آب کمتر باعث می شود که توده عضلانی تان نیز کم تر گردد .

آیا می دانید که بخشی از عضلات بدن را آب تشکیل داده است . بنابراین آب کمتر مساوی است با توده عضلانی کمتر . توصیه می شود که قبل ، حین و بعد از انجام تمرینات ورزشی حتما آب بنوشید این کار نه تنها باعث می گردد که بدن شما راحت و پرآب گردد بلکه آب را به دیگر قسمت های بدن تان نیز می رساند و شانس پیشرفت التهاب و درد را نیز کاهش می دهد .

کمبود آب در بدن باعث به وجود آمدن مشکلات گوارشی می گردد .

نوشیدن آب به میزان کافی باعث می شود که غشاء و پوست عملکرد مناسبی داشته باشند . این شرایط برای سیستم گوارشی نیز لازم است . کم بود آب باعث می گردد که قدرت ترشحات در معده کاهش یابد و اسید معده در این شرایط به ارگان های داخی بدن آسیب های زیادری را وارد می کند . و شخص دچار سوزش معده و سوء هاضمه می گردد .

زمانی که بدن کم آب می شود شخص دچار درد مفاصل می گردد .

80 درصد از غضروف های بدن و دیسک ها را آب تشکیل می دهد . در صورتی که آب به اندازه کافی ننوشید دیسک ها وغضروف های تان آسیب پذیر می گردند . و دردناک می شوند . با نوشیدن آب به اندازه کافی می توانید از دردناک شدن مفاصل تان جلوگیری کنید .

بدن کم آب زودتر بیمار می شود و در صورت مبتلا شدن به بیماری ، بیماری طولانی تر می گردد .

آب به مقدار کافی باعث می گردد که سموم بدن دفع گردد . آب باعث می گردد که ارگان های داخلی بدن سعی می کنند که مواد زائد را از بدن شان دفع کنند اما زمانی که بدن آب به اندازه کافی نداشته باشد نمی تواند به درستی عمل کند بنابراین ارگان های بدن از آب ذخیره شده در دیگر قسمت های بدن استفاده می کنند مانند خون که این مسئله می تواند پیامدهای بدی را به همراه داشته باشد به جز این زمانی که سموم بدن دفع نشوند و شخص دچار بیماری گردد پروسه خوب شدن وی نیز طولانی تر می گردد .

کاهش دفع ادرار می تواند در نتیجه کم آب شدن بدن رخ دهد .

در طول روز بین 4-7 بار باید دفع ادرار داشته باشید در صورتی که از این مقدار کم تر باشد بدن تان با کم بود آب مواجه می باشد . زرد بودن رنگ ادرار هم نشان دهنده کم بود آب در بدن تان می باشد . کمبود آب در شرایط وخیم می تواند باعث ایجاد عفونت مجرای ادرارتان گردد . رنگ ادرار در حالت عادی باید به رنگ روشن و شفاف باشد .

از دیگر نشانه های کمبود آب بدن احساس خستگی و سستی می باشد .

بدن زمانی که با کمبود آب مواجه می گردد از دیگر اعضای بدن به ویژه خون آب را قرض می گیرد و همین مسئله باعث افزایش غلظت خون می گردد . کم شدن آب در خون هم باعث کاهش اکسیژن در کل بدن می شود و همه ی این عوامل باعث می گردند که شخص دچار خواب آلودگی شده و خسته به نظر برسد . دقت داشته باشید زمانی که بدن تان با کمبود آب مواجه است نوشیدن قهوه نمی تواند گزینه مناسبی باشد .

یبوست نیز می تواند از نشانه های کم آبی مزمن باشد .

منبع