معمولاً کودکان در سن یک سالگی زبان باز می کنند . برای تقویت مهارت های گفتاری کودکان راهکارهای ساده ای وجود دارد که در این مطلب شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد .

زمانی که کودک مان اولین کلمه را بر زبان جاری می کند نقطه عطف دوران کودکی فرزندمان می باشد . و این زمان برای والدین کودک بسیار دوست داشتنی می باشد و جزء یکی از خاطرات فراموش نشدنی شان به حساب می آید اما بعضی کودکان دیرتر شروع به حرف زدن می کنند که این مورد می تواند باعث نگرانی والدینشان گردد .

تعداد زیادی از والدین فرزندشان را نزد متخصص می رند تا از پیشرفت زبانی فرزندشان با خبر شوند . و بسیار احساس نگرانی می کنند در حالی که در اغلب موارد این نگرانی ها و اضطراب ها می تواند بیهوده و بدون اساس باشد .

آیا همه ی کودکان باید در یک زمان شروع به حرف زدن کنند ؟

خیر حرف زدن کودکان در آن ها بسیار متفاوت می باشد حتی کودکانی که بسیار ساکت هستند در یک محدوده زمانی شروع به حرف زدن خواهند کرد .

کودکان 12 ماهه معمولا کلمات ساده را مثل مامان ، بابا و دد را می توانند بگویند . اما در بین کودکان ، بچه هایی هم هستند که تا سن 18 ماهگی هیچ کلمه ای را نمی گویند دکتر رسکورلا می گوید معمولاً کودکان بین 13-18 ماهگی اولین کلمه را می گویند .

کودکان و مهارت های زبانی آن ها

زمانی که کودکان به سن 2 سالگی می رسند حدود 70 درصد از آن ها می توانند 50 تا 250 کلمه را بگویند . این کلمات می تواند نام و صفات و فعل ها باشد هم چنین آن ها می توانند کلمات را نیز کنار یک دیگر قرار دهند و جملات دو یا سه کلمه ای را بسازند مثل من شیر می خواهم ، می خوام بازی کنم و … کم تر پیش می آید که کودک در این سن بتواند جملات پیچیده تری را بیان کند مثل بابا کی می آید خونه که من با او بازی کنم .

تعداد بسیار کمی از کودکان تقریباً 10-12 درصد در این سنین از لحاظ گفتاری از دیگر هم سن و سال های خودشان عقب تر می باشند . در صورتی که کودک شما در 2 سالگی اش کم تر از 50 کلمه می گوید و یا توانایی ساختن جملات دو کلمه ای و یا بیش تر را ندارد نگران نباشید کودک شما دیرتر به زبان خواهد افتاد .

دیر حرف زدن کودک نمی تواند خطری را ایجاد کند اما اگر این زمان بسیار طولانی شد حتما کودک تان را به یک متخصص نشان دهید .

آن چه که نگران کننده است عقب ماندگی در مورد فهمیدن گفتار است اکثر کودکان یک ساله می توانند دستورات ساده را عمل نمایند .

برای مثال کفشت را پیدا کن . اگر فرزند 18 ماهه ای دارید که بعضی چیزها را متوجه نمی شود بهتر است او را نزد پزشک ببرید .

اگر دیگران به جز شما حرف های کودک تان را متوجه نمی شوند جای نگرانی نیست . متخصصان طی مطالعه ای که در این زمینه انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که تنها 25 درصد از آن چه که فرزندان 18 ماهه می گویند دیگران می توانند آن ها را درک کنند . اما خانواده کودک 95 درصد از حرف های کودک شان را متوجه می شوند .

توانایی صحبت کردن در کودکان بسیار متفاوت می باشد اگر کودک شما تا 3 سالگی حرف نزد جای نگرانی نیست .

والدین باید به شکوفائی گفتار کودک شان کمک کنند .

دو بخش در پیشرفت زبان کودک بسیار اهمیت دارد 1- تعداد کلماتی که کودک آن ها را می شنود 2- مقدار کمکی که کودک از دیگران آن ها را می گیرد . توصیه می شود که والدین با کودک شان بیش تر صحبت کنند تا دایره لغات او گسترش یابد .

در مکالمه کودک بعضی از روش ها وجود دارند که نقشی اساسی دارند .

با کودک خودتان به صورت واضح و بلند صحبت کنید .

هرکاری که فرزندتان آن ها را انجام می دهد از پوشیدن لباس گرفته تا خواب او می تواند فرصت خوبی برای استفاده نمودن برای کلمات باشد . خواندن داستان های دنباله دار همراهی کردن با ایما و اشاره لباست را این جا گذاشتی سرت را بالاتر ببر می تواند لغات جدیدی را در ذهن کودک شما بسازد و می تواند برای او به این معنی باشد که هر چیزی برای خودش اسمی دارد .

با آهنگ با کودک تان صحبت کنید .

صبحت کردن با آهنگ و با حرکات دست برای کودک از زمانی که کودک قبل از حرف زدن هم است بسیار مفید و سودمند می باشد معمولاض کودکانی که کلمات را در ترانه ها می شنوند به آسانی می توانند آن ها را به ذهن شان بسپارند .

کلمات را یکی یکی به دایره لغات کودک تان اضافه کنید .

زمانی که کودک شما بعضی کلمات را به صورت خود به خود می گوید سعی کنید که آن لغت را به کلمات دیگرش اضافه نمایید . برای مثال اگر کودک شما کلمه توپ را می گوید شما به او بگویید توپ رنگی ، توپ بزرگ با این کار نه تنها دایره لغات کودک را افزایش می دهید بلکه به او یاد می دهید که کلمات را با یکدیگر ترکیب نماید .

سعی کنید که با کلمات بازی کنید .

کودک شما باید فرا گیرد که هر چیزی اسمی برای خودش دارد از کتاب های مصور برای کودک تان استفاده کنید . با کودک تان تمرین کنید .

به کودک تان فرصت دهید که کلماتش را بیان کند شاید برای والدین خسته کننده باشد ولی باید صبور باشید .

منبع