یکی از بزرگ ترین موانعی که از یادگیری سریع ما را باز می دارد چند کاره بودن می باشد .

سال ها این مبحث مورد مطالعه قرار گرفته است که منحنی یادگیری را کوتاه کرد . برای این کار باید اصول اساسی یادگیری را فرا گرفت .

آیا شما هم این جمله را از دیگران شنیده اید که می گویند ای کاش سه سال پیش زبان را یاد می گرفتم … کاش چند سال پیش اصول سرمایه گذاری را فرا می گرفتم …

کاش …

این اصول شامل موارد زیر می باشد :

نیازی به اختراع دوباره نیست

چیزی که قبلاً اختراع شده است را دوباره نسازید همه ی ما دوست داریم در زمان یادگیری مطلب جدیدی را یاد بگیریم باید سعی کنیم که برآن مسئله مسلط شویم و معمولا زمان و تلاشی را که برای کمک گرفتن از دیگران مصرف می کنیم دست کم می گیریم .

به زمانی فکر کنید که برای بار اول می خواستید مهارتی را فرا گیرید . احتمالا در آن زمان منحنی یادگیری تان به سمت پایین حرکت می کرد اما بعد از گذشت چند سال و به مرور زمان که آن مهارت را تجربه کردید و در آن با خطاهایی مواجه شدید توانستید مسیر میان بری را برای خودتان طراحی نمایید و قادر بودید که به دوستان تان کمک کنید که این خطاهای شما را تکرار نکنند و زودتر به آن چه که می خواهند دست یابند .

اگر می خواهید با سرعت بیش تری به آن چه که دوست دارید دست یابید و مطلبی را فرا گیرید اولین گام این است که با دیگران در این زمینه مشورت داشته باشید البته مشورت با کسانی که قبلاً در این حیطه بوده اند و سپس از مسیری که آن ها قبلا رفته اند و طراحی کرده اند الگو برداری کنید . خوشبختانه امروزه با بودن انواع کتاب ، ویدئوهای آموزشی ، مشاوره ها و افرادی که در شبکه های اجتماعی حضور دارند می توانید بسیار سریع تر مراحل یادگیری تان را طی کنید .

مهارتی که مد نظرتان است را مورد تحلیل قرار دهید .

در مرحله بعدی باید مهارت مورد نظرتان را تحلیل کنید و اصول اولیه و اجزای اساسی آن را بشناسید . باید کشف کنید که چه چیزهایی را باید در ابتدا بیاموزید و سپس به سراغ موارد بعدی بروید .

شما در زندگی تان باید این مفهوم را در هر زمینه ای اعمال نمایید که شامل موارد زیر می باشد .

کسب و کار

کارایی کارمندان

شادی

تجربه سفری

یادتان باشد که هشتاد درصد فروش از بیست درصد مشتریان ما به دست می آید .

هم چنین هشتاد درصد نتایج نیز از بیست درصد کارمندان ایجاد می شود .

هشتاد درصد شادی هم از بیست درصد ارتباطات به دست می آید .

همین طور هشتاد درصد سفرهای ما از بیست درصد تجربه های ویژه مان حاصل می گردد .

با قبول این موضوع متوجه خواهید شد که یادگیری می تواند بخش کمی از زندگی مان را دچار تغییر کند . ما با جدا کردن بیست درصد از مواد آموزشی مان می توانیم به هشتاد درصد نتایج برسیم .

افرادی که در زمینه یادگیری سریع مهارت دارند و متخصص هستند از قبل به این ایده اعتقاد داشته اند و چندین مثال ملموس را درباره چگونگی انجام این کار به صورتی کارآمد فراهم ساخته اند .

چندین کار را به صورت هم زمان انجام ندهید .

این اشتباه است که بخواهید چندین کار را به صورت هم زمان انجام دهید .

این کار ما را از یادگیری سریع باز می دارد .

تحقیقات نشان داده است زمانی که حواس فردی پرت می شود 25 دقیقه طول می کشد که شخص بخواهد دوباره به حالت عادی خودش بازگردد .

تکرار و تکرار و تکرار داشته باشید .

بیش تر افراد با این مسئله درگیر می باشند یادتان باشد که یکی از روش های سریع تر یادگیری تمرین و تکرار می باشد . یادگیری به تکرار و تمرین نیاز دارد . تا زمانی که بتوانید بدون فکر آن کار را انجام دهید .

کارتان را ادامه دهید .

اگر زمان کم آوردید یا پول تان تمام شد یا  دچار ترس شدید و یا علاقه تان به کار از بین رفت دست از کارتان نکشید و به کارتان ادامه دهید .

زمانی که اتفاقات خوب تمام می شوند و ما وارد سراشیبی می شویم و پیشرفت ما شروع به پیمودن روندی ثابت و یا رو به کاهش می کند اکثر افراد در این زمان کارشان را ترک می کنند اما در صورتی که شما بتوانید در این شرایط مقاومت کنید حتما موفق خواهید شد .

منبع